Home » Klasa-str » Handel » Jaka jest zasada działania dynamometru? Które prawo fizyki ją opisuje?

Jaka jest zasada działania dynamometru? Które prawo fizyki ją opisuje?

Jak zmierzyć siłę? Czy jest takie coś w ogóle możliwe? Podobne pytanie może brzmieć abstrakcyjnie, lecz oczywiście to jest możliwe, potrzeba tylko do tego specjalnego urządzenia, jakie nazywamy siłomierz albo dynamometr.
Jest to najlepiej poznany sprzęt, służący, by zmierzyć działającą siłę.

Zasada jego działania polega według prawa Hooke’a, które to mówi, że zniekształcenie przedmiotu sprężystego jest proporcjonalne do wartości działającej siły. Należy też wiedzieć, iż to pojęcie mówi nam, iż współczynnik pomiędzy naprężeniem wywoływanym przez przyłożenie siły a odkształcenie nazywamy inaczej współczynnikiem sprężystości.
szafa

Autor: WAN SA
Źródło: WAN SA
niewielkie mieszkanie

Autor: Mikhail Golub
Źródło: http://www.flickr.com
sypialnia

Autor: Gordon Joly
Źródło: http://www.flickr.com
Należy tutaj przy okazji wyróżnić również inne urządzenie, jak niutonometr, jaki funkcjonuje zgodnie z układem SI. Dobry dynamometr posiada najważniejszą część, którą jest sprężyna.

Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na męczące Cię pytania związane z tą problematyką, to kliknij tutaj i sprawdź – z pewnością Cię to zaintryguje.

przedłuża się ona przy użyciu wpływających na nią mocy. Sprężyna to jednak nie wszystko, ponieważ tuż przy niej znajduje się podziałka, wycechowana w niutonach. Warto pamiętać, że w normalnych dynamometrach, jakie spotkamy w szkole sprężyna będzie wbudowana wewnątrz plastikowej, tranSPArentnej obudowy, podziałka zaś znajduje się na górze obudowy.

Siłomierze stosuje się w naprawdę wielu aspektach życia.

Jeśli omawiany tutaj tekst pochłonąć Cię i chcesz więcej, to z pewnością spodoba Ci się link do witryny tani komputer do gier, gdzie znajdziesz dużo postów.

Szczególnie w technice jak na przykład pomiary sił i momentów, albo w antropometrii, czyli aby zmierzyć siłę mięśni dłoni – . Używa się to także w gospodarstwie domowym najbardziej znany przykład to sprężynowe wagi, oraz i w geodezji do mierzenia siły naciągu taśm stalowych podczas odmierzania dystansu.

Pewne osoby mylą określenie dynamometru z odmiennymi rzeczami, jak na przykład z urządzeniem do mierzenia wartości momentów obrotu silników. Identyczna nazwa, lecz rzecz zgoła inna.

About