Z pewnością każde dziecko w dzieciństwie marzy o tym, by mieć swój kącik, odrobinę prywatności i nie dzielić przestrzeni z rodzeństwem (szczególnie młodszym). Ale, małe mieszkania nie zawsze na to pozwalają, jednak jest wiele sposobów, jak zaoszczędzić trochę miejsca i wyczarować więcej wolnej przestrzeni dla maluchów, a czasem nawet z jednego pokoju zrobić dwa małe.

pokój dziecięcy

Autor: Bonsoni.com
Źródło: http://www.flickr.com

Pierwszym sposobem jest piętrowe łóżko Dariusz. Obecnie dostępne konstrukcje nie przypominają tych sprzed jakiegoś czasu, gdzie drewniany stelaż i drabinka jeden ciężki element, a materace znajdowały się bezpośrednio nad sobą. Teraz można zmontować takie połączenie, które pozwoli wkomponować w łóżka jeszcze biurka czy sofy oraz półki. Można zrobić taką kombinację, na którą składają się dwa górne piętrowe łóżka, więc nie będzie ciągłej kłótni o to, kto będzie spał na górze, a kto na dole. Doły dają pełną dowolność, więc – w zależności od potrzeb – urządźmy je patrząc przyszłościowo.

Stelaż jest na tyle konkretny, że utrzyma zarówno biurko, jak i półki czy szeroki fotel (zobacz: dobre fotele biurowe) ze stolikiem. Drugi trik polega na tym, by zestaw mebli dziecięcych ustawić „plecami” do drugiego zestawu i spróbować przedzielić nimi pokój. Wtedy zyskujemy dla każdego z dzieci własny kąt. Rodzaj ścianki działowej zrobiony z mebelków jest komfortowy, bo w każdej chwili można go przeorganizować. Kolejny trik pomagający zyskać przestrzeń to zestaw mebli dziecięcych Safari Żyrafka z nadbudówką i dużą ilością pojemnych szuflad. Dobrze jest budować zestawy idąc w górę, a nie wszerz. I tak szkraby sięgają wyłącznie do części półek.

To na tych niskich półkach ulokujmy zabawki, książki bądź ubranka, czyli te przedmioty, po które i dzieci, i my będziemy sięgać najczęściej. Na górze możemy umieścić kocyki, pościel na zmianę, ubrania sezonowe (kombinezony na zimę, letnie sukieneczki itp.). Czwartym sprytnym trikiem oszczędzającym przestrzeń będzie włożenie wyżej wymienionych rzeczy do worków próżniowych. Wygoda polega na tym, że jesteśmy w stanie sprasować nienoszone rzeczy i zaoszczędzić miejsce na inne.

pokój dziecięcy

Autor: Bonsoni.com
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejnym – ostatnim już sposobem – będzie kupno takich siedzisk, w których pustą przestrzeń też można dobrze wykorzystać – otwierana pufa, sofa z pojemną skrzynią na pościel – to zawsze sprytne schowki.garstka prostych sposobów i dobre zaplanowanie przestrzeni w pomieszczeniu przed nabyciem mebli naprawdę potrafi odmienić ciasny pokoik dziecięcy (zobacz lampy łazienkowe nad lustro) w pomieszczenie, w którym każde dziecko ma przestrzeń tylko dla siebie.