Home » Klasa-str » Obsługa » Powielanie podręczników jest nadal niezwykle popularne wśród studentów, chociaż dużo tekstów jest obecnie dostępnych również w wersji elektronicznej

Powielanie podręczników jest nadal niezwykle popularne wśród studentów, chociaż dużo tekstów jest obecnie dostępnych również w wersji elektronicznej

Gdy dwójka studentów znajduje na drodze zapisaną kartkę papieru, to wtedy jeden z nich pyta, czy to rzeczywiście coś istotnego, a drugi odpowiada, że nie wie, lecz na pewno warto ów dokument skopiować – taką opowiastkę można było kilkanaście lat temu usłyszeć od dwudziestolatków zdobywających wykształcenie na politechnikach.

Choć komputery były już wówczas w powszechnym użyciu, to jednak ani biblioteki uniwersyteckie, ani także księgarnie nie udostępniały opracowań w wersji elektronicznej w takich ilościach, jak teraz, a kopiowanie chociażby jednego rozdziału z podręcznika było zbawieniem dla tych słuchaczy, którzy nie lubili sporządzać notatek. Jeśliby jednak ktoś twierdził, że dynamiczny rozwój informatyki i upowszechnienie się smartfonów znacząco zredukuje zapotrzebowanie na usługi ksero, to na pewno byłby w błędzie.

Doczytaj:

drukarka w drukarni

Źródło: http://www.sxc.hu

Powielanie części lub nawet całości podręczników, jak i notatek sporządzanych w czasie konwersatoriów stało się nieodłącznym elementem życia studentów. Chociaż nowoczesne urządzenia wielofunkcyjne mają programy umożliwiające wykonywanie wymienionej czynności, to jednak młodzi ludzie nieczęsto kserują materiały we własnym zakresie, bowiem koszty byłyby wówczas znacznie większe. A na obszarze wojewódzkich miast działają punkty ksero, które gwarantują klientom upusty, jeżeli np. dana osoba zamierza zlecić wykonanie większej liczby kopii. Takie usługi mają w ofercie sprzedażowej także i same wielkomiejskie drukarnie. Chociaż za pomoc w powielaniu trzeba oczywiście zapłacić, to jednakże studenci zwykle są usatysfakcjonowani, bowiem w taki sposób są w stanie zaoszczędzić na czasie.

Zobacz również:

Ponieważ żyjemy w XXI stuleciu, to dokumenty (warto sprawdzić ofertę na – Johan Stern tłumaczenia decyzji administracyjnych język holenderski) jesteśmy w stanie kopiować też w formie elektronicznej. Na przykład, notatki z konwersatoriów niekoniecznie warto powielać w tej konwencjonalnej, czyli papierowej formie, ale można je zeskanować, a potem zrzucić np. na pendrive’a. Ponadto można też kupić naklejki na cd oraz same płyty, żeby utrwalić zapis na innym nośniku danych – porządne opisanie płytki umożliwia jej szybkie odnalezienie w posiadanym zasobie.

Jeżeli ciekawi Cię problematyka omawiana w tym artykule, sprawdź pełną ofertę, a na pewno będzie ona dla Ciebie warta uwagi.

Przy okazji należy również nadmienić, że ograniczenie wykorzystania papieru, który zasadniczo i tak w końcu ląduje na śmietniku, pozostaje w pełni uzasadnione – tak czy siak ekologia to przecież teraz niezwykle modne słowo.

About