Home » Klasa-str » Handel » Czy słyszałeś kiedyś o elastomerach? Jak nie, to namawiamy do przeczytania tego artykułu

Czy słyszałeś kiedyś o elastomerach? Jak nie, to namawiamy do przeczytania tego artykułu

Na pewno mało kto słyszał o zjawisku jak elastomery. Jednocześnie, każdy z nas miał już z tym do czynienia.

Krótko rzecz ujmując można przyznać, że elastomery to polimery. Polimery są związkami o bardzo dużej masie cząsteczkowej oraz regularnej powtarzalnej budowie. Tego rodzaju związki zbudowane są z długich łańcuchów, jakie są utworzone z powtarzających się jednostek określanych jako merami.


Polimery można podzielić na naturalne oraz syntetyczne.

Grabie wachlarzowe z tworzywa sztucznego XXL

Autor: Gardena
Źródło: Gardena

Te pierwsze są podstawowym budulcem żywych organizmów, przykładowo białko, celuloza czy kauczuk. Polimery syntetyczne są najważniejszym budulcem tworzyw sztucznych, a jednocześnie wielu różnych produktów chemicznych, takich jak farby, lakiery lub kleje. Niektóre z polimerów syntetycznych skomponowano w ten sposób, ażeby miały one umiejętność powrotu do swojej pierwotnej postaci, także po dość konkretnych odkształceniach.

Masz ochotę poznać większą ilość interesujących danych na omawiany temat? To pokaż szczegóły (canadia.pl/), które akurat takie informacje mają.

Tym właśnie polimerem jest elastomer.

Posiada on wyjątkową zdolność do odkształceń, może mieć ona nawet kilkaset procent.

Do elastomerów zaliczamy przykładowo kauczuki syntetyczne, czyli różnorodnego rodzaju gumy, silikony, neopren – z tego rodzaju substancji tworzy się stroje dla nurków, ogólnie dla osób uprawiających sporty wodne. Elastomer, jak przyznaliśmy, posiada umiejętność zmiany swoich wymiarów w chwili, jak jest poddawany naprężeniom rozciągającym, lecz również pozostałym – ścinającym oraz ściskającym. Po tym nadchodzi powrót do poprzednich wymiarów. Niektóre typy gum opartych na kauczukach silikonowych można rozciągać o tysiąc procent pierwotnych wymiarów bez obawy o zerwanie. Ta niezwykła umiejętność elastomerów wynika z wyjątkowej budowy chemicznej.

Rzeczywiście, są one usieciowanymi polimerami amorficznymi, posiadają one niską temperaturę zeszklenia, dość dużo poniżej temperatury pokojowej.
Ażeby elastomer mógł pozostać stały ciałem w temperaturze pokojowej oraz posiadał właściwą dość dużą odporność na zerwanie, między jego cząsteczkami powinny występować silne, ale nie za bardzo oddziaływania, ponieważ zagwarantowują jego ciągłość w czasie zmian wymiarów pod wpływem naprężeń mechanicznych. Jeśli oddziaływania między cząsteczkami są zbytnio słabe materiał stanie się rozciągliwy, lecz nie będzie mógł powrócić do pierwotnych rozmiarów. Będzie tak naprawdę przypominał plastelinę.

About