Home » Klasa-str » Handel » Własność intelektualna w przedsiębiorstwie- w jakich przypadkach łamane jest prawo i w jaki sposób chronić własną firmę

Własność intelektualna w przedsiębiorstwie- w jakich przypadkach łamane jest prawo i w jaki sposób chronić własną firmę

W obecnych czaszach razem z rozwojem przemysłu rozwija się również dziedzina prawa powiązana z ochroną własności intelektualnej. Każdy produkt, jaki stworzymy albo nawet baza klientów naszej firmy muszą być w odpowiedni sposób chronione przed ludźmi działającymi na niekorzyść naszego przedsiębiorstwa między innymi nieuczciwymi konkurentami.

Nieuczciwa konkurencja może pojawiać się wszędzie. W danych czasach, kiedy własność intelektualna nie była tak bardzo chroniona mogliśmy się spotkać z podróbkami produktów albo przypisywaniem sobie autorstwa na przykład receptur .https://www.jwp.pl/faq/dlaczego-warto-zarejestrowac-wzor-przemyslowy/ek był wolny, ale również skutecznie chroniony. Zakładając firmę powinniśmy zapoznać się z zasadami panującymi na rynku, by uniknąć kłopotów. Czyny nieuczciwej konkurencji to przykładowo podrabianie produktów albo wprowadzanie w błąd klientów (więcej szczegółów tu). Czyny nieuczciwej konkurencji to nie tylko czyny, ktwięcej szczegółów tuównież te, które są niezgodne z ogólnie przyjętymi zasadami etyki albo obyczajami wśród przedsiębiorców.
marka

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Często spotykanym czynem nieuczciwej konkurencji bywa podrabianie produktów. Znak towarowy charakteryzuje produkty określonej marki, jeżeli wykorzystujemy go bez zezwoleń działamy wbrew prawu (więcej szczegółów tu). Wprowadzając więc nowe produkty na rynek, bądźmy więcej szczegółów tu nie jest obecne już na rynku. Oprócz takich działań wbrew prawu działają również osoby, które nieuczciwie reklamują swoje produkty czy też wykorzystują skradzione informacje. Gdy opracowaliśmy nową recepturę naszego produktu trzeba ja odpowiednio zabezpieczyć oraz oznaczyć jako informację poufną. Rożnego rodzaju kradzieże dokumentacji albo baz danych klientów też łamią prawo z zakresu własności intelektualnej. Każde takie przewinienie należy zgłaszać do odpowiednich organów.

Warto w różny sposób zabezpieczać własna firmę przed nieuczciwą konkurencją tudzież samemu zwracać uwagę na to, aby sprzedawane produkty nie łamały przepisów prawa. Kiedy złamanie prawa przyczyni się do upadku czy też pomniejszenia efektywności pracy poszkodowanego przedsiębiorstwa, otrzyma ono odpowiednie odszkodowania, które wynagrodzi poniesione straty.

About