Home » Klasa-str » szkolenia » Właściciele firm muszą znać się na obowiązujących przepisach, żeby wiedzieć, jak postępować z korzyścią dla własnego biznesu

Właściciele firm muszą znać się na obowiązujących przepisach, żeby wiedzieć, jak postępować z korzyścią dla własnego biznesu

Prowadzenie swojej działalności biznesowej wiąże się z koniecznością dobrego rozeznania w ustalonych przepisach prawnych i podatkowych. W większości przypadków podobnymi kwestiami w firmach zajmują się działy księgowe, jednak przedsiębiorca także powinien znać te przepisy, aby wiedzieć, jak sterować swoją działalnością, żeby okazywało się to jak najbardziej opłacalne dla przedsiębiorstwa. Szczególne znaczenie wykazują przepisy prawa podatkowego, których trzeba przestrzegać naprawdę skrupulatnie. Czasami przedsiębiorcy nie okazują się świadomi, z jakich możliwości mogą korzystać.

podatek

Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com
Modernizujesz przedsiębiorstwo? Trzeba to ująć w księgach!

Decydując się na przeprowadzenie działań modernizacyjnych w centrali przedsiębiorstwa, warto zapamiętać, że poniesione koszty powinno się zawrzeć w prowadzonych księgach rachunkowych. Prawidłowe ujęcie przeprowadzanych prac ma kluczowe znaczenie dla aspektów podatkowych, przez co trzeba wykazać, czy ma miejsce zwykły remont czy ulepszenie środka trwałego. O drugim wspomnianym przypadku mawia się, kiedy przeprowadzana modernizacja ma znaczny zasięg i skutkuje podniesieniem wartości użytkowej środka (co to jest ulepszenie środka trwałego). O ulepszeniu środka trwałego mówimy przykładowo, kiedy zakład jest przebudowany albo zostaje zakupiona nowa maszyna zwiększająca wydajność pracy.

Możesz odliczyć składki zusowskie

Przedsiębiorcy muszą pamiętać także, że jest możliwość, żeby przeprowadzić odliczenie składek zus. Warto wspomnieć, że tego rodzaju udogodnienia ściśle regulują przepisy, więc warto się z nimi zapoznać, by wiedzieć, komu przysługuje taka opcja. W przypadku odliczenia składek dla ZUS pod uwagę bierze się składki płacone w roku podatkowym bezpośrednio na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe podatnika, jak także jego współpracowników. Odliczeniu podlegają także składki potrącane przez płatnika ze środków podatnika od przychodu, który podlega opodatkowaniu (jak wygląda odliczenie składek zus).

podatek - tax

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com
Możesz przejść na podatek kwartalny

Nie każdy przedsiębiorca okazuje się świadom, że ma szansę uiszczać podatek dochodowy kwartalnie. O takiej ewentualności mówi się w sytuacji firm wykazujących status małego podatnika, jak też przedsiębiorstw rozpoczynających swą działalność (jak rozliczać podatek dochodowy kwartalnie). W wypadku wyrażenia ochoty przejścia na dany model rozliczenia, trzeba do 20 lutego złożyć stosowną dokumentację.

About